- Privatizace domů
- /
- Vznik společenství - SVJ
Společenství vlastníků a jeho vznik v kostce
Právní úpravu obsahuje zákon č. 72/1994 Sb., Zákon o vlastnictví bytů, ve znění pozdějších předpisů
Společenství vlastníků jednotek je právnická osoba, která je způsobilá vykonávat práva a zavazovat se pouze ve věcech spojených se správou, provozem a opravami společných částí domu. Společenství může nabývat věci, práva, jiné majetkové hodnoty, byty nebo nebytové prostory pouze k účelům uvedeným výše.
Společenství vzniká v domě s nejméně pěti jednotkami, z nichž alespoň tři jsou ve vlastnictví tří různých vlastníků, a to dnem doručení listiny s doložkou o vyznačení vkladu do katastru nemovitostí.
První schůze shromáždění se musí konat nejdéle do 60 dnů po vzniku společenství. Svolá ji původní vlastník budovy. Na této schůzi shromáždění schvaluje stanovy společenství a volí orgány společenství.
Tato schůze se může konat jen za účasti notáře, který o jejím průběhu, volbě a složení orgánů společenství a schvalování stanov pořídí notářský zápis, jehož přílohu tvoří schválené stanovy společenství.
Orgány společenství jsou shromáždění vlastníků jednotek, výbor společenství nebo ten vlastník jednotek, kterého v případě, že není zvolen výbor, shromáždění pověří výkonem funkce výboru.
Statutárním orgánem společenství je výbor nebo pověřený vlastník.
Náklady na činnost orgánů společenství se považují za náklady společenství spojené se správou domu.
Společenství je oprávněno činit právní úkony, především uzavírat smlouvy ve věcech předmětu své činnosti podle tohoto zákona, zejména k zajištění dodávky služeb spojených s užíváním jednotek, pojištění domu, nájmu v případech nájmu společných částí domu a dále k nájmu jednotek ve spoluvlastnictví všech vlastníků jednotek.
Společenství se zapisuje do rejstříku společenství vlastníků jednotek vedeného soudem určeným zvláštním zákonem k vedení obchodního
Výbor nebo pověřený vlastník jsou povinni do 60 dnů po svém zvolení podat návrh na zápis do rejstříku.
Společenství musí alespoň jednou ročně konat shromáždění. Shromáždění je nejvyšším orgánem společenství.
Shromáždění je schopné usnášení, jsou-li přítomni vlastníci jednotek, kteří mají většinu hlasů; k přijetí usnesení je zapotřebí nadpoloviční většiny přítomných hlasů.
Vlastník jednotky se podílí na správě domu v rozsahu, který odpovídá jeho spoluvlastnickému podílu na společných částech domu, není-li mezi vlastníky jednotek dohodnuto jinak.
Vlastníci jednotek ručí za závazky společenství v poměru, který odpovídá velikosti spoluvlastnických podílů na společných částech domu.
Vlastníci jednotek jsou povinni přispívat na náklady spojené se správou domu a pozemku. Pokud dohoda neurčuje jinak, nesou náklady poměrně podle velikosti spoluvlastnického podílu.
K účelu uvedenému výše skládají vlastníci jednotek předem určené finanční prostředky jako zálohu. Výši záloh si určí vlastníci jednotek usnesením shromáždění dopředu tak, aby byly kryty předpokládané náklady, které bude nutné vynaložit v následujících měsících i v dalších letech.
Společenství je oprávněno rozhodovat o rozúčtování cen služeb na jednotlivé vlastníky jednotek.
Společenství je oprávněno vlastním jménem vymáhat plnění povinností uložených vlastníkům jednotek podle zákona.
Společné části domu jsou v podílovém spoluvlastnictví vlastníků jednotek. S převodem nebo přechodem vlastnictví jednotky přechází spoluvlastnické právo ke společným částem domu.
Velikost spoluvlastnických podílů na společných částech domu se řídí vzájemným poměrem velikosti podlahové plochy jednotek k celkové ploše všech jednotek v domě.
Členství ve společenství vzniká a zaniká současně s převodem nebo přechodem vlastnictví jednotky. Spoluvlastníci jednotky jsou společnými členy společenství.
Mohlo by vás zajímat:
Prodej domů a bytů z vlastnictví města Brna do vlastnictví právnických a fyzických osob
Ještě by Vás mohlo zajímat:
- Fenomén privatizace
- Pravidla prodeje domů v Brně včetně změn
- Jak nejlépe zvládnout proces privatizace?
- Program privatizace PER PARTES na pomoc nově vznikajícím subjektům
- Seminář o možnostech a postupech při privatizaci - Jak na to?
- Založení družstva
- Vzorové stanovy bytového družstva
- Příprava a realizace schůze družstva
- Účast na členské schůzi družstva
- Rekonstrukce družstevního bytu a vyloučení z družstva
- Financování koupě domu / bytu
- Prohlášení vlastníka
- Smlouva o převodu vlastnictví družstevní jednotky nájemci
- Likvidace a výmaz družstva z Obchodního rejstříku
- Vzorové stanovy SVJ
- Komentář ke vzorovým stanovám SVJ
- Společenství vlastníků a jeho vznik v kostce
- Zákonné povinnosti společenství vlastníků jednotek
- On-line správa – Po schodech
- Váš nový správce
- Kontakt