- Úspory
- /
- Cesty k úsporám
A. Stavební řešení
Stavební stav domu není důležitým faktorem pouze z energetického hlediska, ale rovněž z pohledu kvalitního bydlení, vyplývajícího z naplnění veškerých funkcí, které se od budovy očekávají. Dobrý hospodář se o svůj dům stará, aby zamezil pozdějším zvýšeným nákladům na odstranění vad a poruch, způsobených nedostatečnou údržbou.
Zateplení fasády
Existuje několik způsobů provedení zateplení fasády Vašeho domu za použití různých izolačních materiálů, při různých způsobech připevnění izolačních desek a nejrůznějších technologií konečné povrchové úpravy. Způsob zateplení, provedení všech detailů (zejména ostění kolem oken a dveří, napojení kolem balkonů a lodžií) musí určit odborník projektant. Na detailech dodatečné tepelné izolace (zateplení) se nevyplatí šetřit. VÁŠ SPRÁVCE CZ zajistí návrh opatření pro dodatečné tepelné izolace a může pro Vás celou praktickou stránku revitalizace pláště domu organizačně i technicky zaštítit.
Zateplení střech
Střecha nad posledním obytným podlažím, případně půdní prostor bývá příčinou značných tepelných ztrát celé budovy.
Zateplení podlah
V některých případech vznikají výrazné tepelné ztráty rovněž v prvním obytném podlaží nad prostory nezateplených či nevytápěných sklepů, garáží, průjezdů, podloubí. I zde Vám navrhneme nejvhodnější řešení ve prospěch snížení spotřeby celého domu.
Výměna výplní otvorů (oken, dveří, vstupních portálů, sklepních oken)
U starších objektů jsou úspory takto získané skutečně značné. Kvalita a technické řešení nových prvků má opět řadu úrovní, ke kterým je radno přizvat nezávislého odborníka. Samozřejmě i zde může, ale nemusí, platit úměra o vyšší ceně a vyšší kvalitě. Podmínka určité úrovně parametrů pláště budovy, tedy i výplní otvorů, je pak předpokladem dosažení dotací, např. v programu Zelená úsporám.
B. Technologické řešení
Vytápění a teplá voda
Nová technická zařízení v soustavách vytápění a přípravy TUV, například kondenzační kotle, dosahují provozně významně vyšších účinností. Včasnou výměnou, sofistikovaným návrhem a výběrem vhodného zařízení je možné dosáhnout úspor s velmi rychlou dobou návratnosti vložené investice. K významným úsporám přispívá např. hydraulické vyvážení otopné soustavy a soustavy TUV a cirkulace a použití dostatečných parametrů tepelných izolací v celém rozvodném systému.
Obnovitelné energie
Aplikací obnovitelných zdrojů energie (OZE) do soustav technických zařízení budov (tam, kde je to možné) lze při hodnocení energetické náročnosti budovy ovlivňovat její konečné vyhodnocení z pohledu faktoru „neobnovitelné energie“, která je pro nové budovy jedním z kritérií. Uplatněná OZE je v současné době běžně součástí nových projektů, které chtějí dosáhnout na hodnocení kategorie B - budova úsporná. V některých domech je možné postupně zavést částečnou nebo úplnou náhradu plynové kotelny vytápěním tepelným čerpadlem. Nabízí se škála řešení aplikace fotovoltaických prvků k podpoře osvětlení společných prostor domu. Vhodné řešení Vám navrhnou odborníci družstva VÁŠ SPRÁVCE CZ, součástí návrhu může být rovněž výpočet efektivity a návratnosti vynaložených nákladů z fondu oprav Vašeho domu. Návratnost těchto řešení je určitě zajímavě rychlá.
Měření a diagnostika
Jedním z diagnostických nástrojů je termovizní měření. V praxi se užívá pro stanovení tepelně technických vlastností obvodového pláště a skrytých vad, uplatnění je i v elektrotechnice či posouzení stavu tepelných rozvodů. Termovizní měření je rozhodující pomůckou pro stanovení rozsahu stavebních úprav, ať už zateplení obvodového pláště, výměnu oken a dveří, tepelnou izolaci střechy apod.
Elektrické spotřebiče, osvětlení a elektroinstalace
Výrazných úspor za spotřebu elektrické energie lze dosáhnout optimalizací režimu provozu elektrických zařízení v domě i v jednotlivých bytech. Obecné a každodenní zkratky vedoucí k úsporám:
• používejte pákové baterie,
• zkraťte cestu mezi zdrojem teplé vody a místem odběru,
• nastavte teplotu ohřevu na 55°stupňů, zajišťuje minimální ztráty,
• nemyjte nádobí pod tekoucí vodou,
• potrubí s rozvodem teplé vody tepelně izolujte,
• používejte úsporné zdroje světla,
• instalujte úsporné zdroje tam, kde světlo zůstává zapnuto delší dobu (předsíně, kuchyně, osvětlení pracovního stolu),
• vybírejte kvalitní zdroje s vyšší životností,
• upravte světelný režim společných prostor, zejména ve společných prostorách se vyplatí instalovat časovače a spínání osvětlení pomocí prostorového čidla,
• chladničky a mrazničky volte s co nejlepší energetickou třídou,
• chladničky nestavte do rohu nebo blízko ke stěně, špatně odvětrané spotřebiče vykazují vyšší spotřebu,
• chladnička by neměla sousedit se zdrojem tepla (sporák, trouba radiátor),
• pravidelně odmrazujte, kontrolujte těsnění dveří chladničky,
• vařte ve vhodných nádobách, hrnce s rovným dnem šetří až 30 % energie,
• při vaření používejte pokličky, dbejte na to, aby velikost hrnce odpovídala velikosti plotýnky,
• digestoře používejte na maximální výkon jen během vaření, zbylé pachy odsajte s nižším výkonem,
• dodržujte předepsanou skladbu vrstev podlahy,
• každým zvýšením teploty o 1° C zvyšujete spotřebu elektřiny o 6 %.
Fotovoltaické prvky
Informujte se na možnost osazení fotovoltaických panelů na Váš dům, například pro napájení světelných okruhů ve společných prostorách nebo pro využití spojené s předsunutou přípravou teplé vody v domě.
Regulace
• snižujte teplotu vytápění prostor – např. vytápějte ložnice v noci jen na 17-18 °C, po odchodu do práce nebo školy lze teplotu v bytě snížit temperování na 15 °C,
• zavírejte dveře do chladnějších místností,
• větrejte krátce a intenzívně, během větrání zavřete topení pod oknem,
• regulujte větrání místností podle počtu osob,
• zabraňte unikání tepla ven kvalitní izolací,
• v některých případech mohou za vhodných podmínek solární kolektory uspořit náklady na ohřev vody,
• návratnost investice si nechejte ověřit odborníkem.
C. Posouzení stavebně technického stavu domu
Posouzení Vašeho domu může být rozhodujícím faktorem nejen pro stanovení nejvhodnější cesty za úsporami nákladů, ale i prevencí vad a poruch, jejichž odstranění může v budoucnu přinést nečekané finanční náklady a technické i provozní komplikace. Doporučujeme Vám provést posouzení stavu domu při:
• plánování větších investičních akcí
• změně vlastníka
Posuzování stavu a příčin vad oken, dveří, podlahovin na bázi dřeva a dalších dřevěných výrobků. VÁŠ SPRÁVCE CZ provádí také posuzování dřevěných konstrukcí, dřevostaveb i jakýchkoli dalších případů, kdy je problém se dřevem nebo materiály na bázi dřeva. Posuzujeme také stavební připravenost pro montáže uvedených výrobků.
Zaměření stavu
U stávajících objektů s chybějící projektovou dokumentací doporučujeme zaměření a provedení stavebně technické prohlídky na základě promyšlených postupů a nástrojů, které by měly být dokumentovány v režimech zjednodušené projektové dokumentace tzv. pasportizace či technického listu budovy.
Mohlo by vás zajímat:
Prodej domů a bytů z vlastnictví města Brna do vlastnictví právnických a fyzických osob